Vejle Boldklub har lige nu fire keepere i førsteholdstruppen, men i Nørreskoven arbejder teknisk chef Jacob Krüger på at få sendt i hvert fald en af dem af sted på leje.
Ifølge Vejle Amts Folkeblad er det mest sandsynligt, at det bliver brasilianske Gianluca Zanette, der skal af sted.
- Vinduet i Portugal er fortsat åbent, og traditionelt findes der mange brasilianerne i portugisk fodbold, så det kan måske være en mulig for vores brasilianske målmand, siger Jacob Krüger til Vejle Amts Folkeblad.
Udover Gianluca Zanette har Vejle Boldklub Pavol Bajza, som spiller fast, mens Thomas Hagelskjær og Dino Hodzic kæmper om titlen som førsteudfordrer. Den sidder Hagelskjær lige nu på.
Dino Hodzic var i sidste sæson udlejet til FC Fredericia, hvor han dog også brugte langt det meste af tiden på bænken.
Vejle Amts Folkeblad skriver desuden, at Agon Mucolli bliver i VB og træner med U19-holdet. Han har været langt fra førsteholdet, siden hans forhold til cheftræner Adolfo Sormani kørte af sporet i sidste sæson.



Vejle Boldklub
3F Superliga



























