Serie A -Venezia-boss: Jagtede forgæves Lucas Alario
Foto: Federico Gambarini/Reuters/Ritzau Scanpix
2022-02-03 13:17:02
Foto: Federico Gambarini/Reuters/Ritzau Scanpix

Venezia-boss: Jagtede forgæves Lucas Alario

Venezia forsøgte i januar forgæves at hente argentinske Lucas Alario i Bayer Leverkusen. Det afslører klubbens sportsdirektør, Mattia Collauto.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Serie A - 24. runde

FT

VEN

0 - 2

NAP

Der var gang i transfervinduet hos Venezia, som blandt andre hentede store navne som Nani og Michael Cuisance. 

Ifølge klubbens sportsdirektør arbejdede man også på at tilknytte den argentinske angriber Lucas Alario fra Bayer Leverkusen.

- Vi forsøgte at hente Alario, ligesom vi også henvendte os på andre spillere, men tingene faldt ikke på plads i denne omgang, siger Mattia Collauto ifølge Football Italia.

Venezia lykkedes dog med at hente en angriber, da man hentede Jean-Pierre Nsame på en lejeaftale for resten af sæsonen.

- Vi er glade for de handler, vi fik i hus. Nu må vi se, hvordan holdet kommer til at præstere på banen.

29-årige Lucas Alario står noteret for ni landskampe med tre mål til følge. I denne sæson har det været små med spilletiden i Bayer Leverkusen, hvor det er blevet til 13 kampe. De fleste dog som indskifter. 

 

Artiklen fortsætter efter indholdet

Serie A - 24. runde

FT

VEN

0 - 2

NAP

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce