2025-08-30 16:13:06

Vestergaard alvorlig skadet i debut: Kæmper mig stærkere tilbage

AC Horsens-indkøbet Christian Vestergaard pådrog sig en længerevarende knæskade i sin debut. Stopperen ærgrer sig, men kæmper sig endnu stærkere tilbage fortæller han.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 8. runde

FT

ACH

1 - 2

B93

Christian Vestergaard fik en mareridtsdebut.

Den nyindkøbte Horsens-stopper kom ind efter 18 minutter, da Ole Kolskogen måtte forlade banen med en skade.

Vestergaard var dog kun på banen i 23 minutter, før at uheldet var ude, og forsvarsspilleren gik i græsset. Du kan se episoden øverst i artiklen.

Fredag meldte Horsens ud, at der var tale om en længerevarende knæskade, og det satte den knuste stopper også ord på.

-Jeg er selvfølgelig meget ked af, at min tid i AC Horsens starter på den her måde.

- Jeg er afklaret med det, der skal ske og er parat til at kæmpe mig tilbage endnu stærkere end før.

- Jeg har mærket kæmpe opbakning fra klubben og alle omkring - det er noget, jeg værdsætter meget, siger Vestergaard til klubbens hjemmeside. 

Christian Vestergaard blev en rekordtransfer, da han blev købt fri i Kolding IF. Læs mere om det her.

Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 8. runde

FT

ACH

1 - 2

B93

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce