Mandag kunne bold.dk meddele, at reserveligaen er aflyst resten af året på grund af de nuværende corona-restriktioner.
I ligaen spiller hold fra de 12 3F Superliga-klubber samt Viborg, Hobro, Silkeborg og Esbjerg.
Hos 1. divisions-klubben Viborg ærgrer man sig meget over aflysningen af reserveligaen. Det fortæller Viborgs sportchef, Jesper Fredberg, til Viborg Folkeblad.
- Vi er rigtig ærgerlige over det her. Både i forhold til vores unge spillere, som vi plejer at hive ind omkring reserveholdet og i forhold til, at vi gerne vil holde så mange af vores A-trupspillere som muligt skarpe i en liga, hvor vi ved, at der bliver brug for mange spillere, siger Jesper Fredberg til Viborg Folkeblad.
Viborg fortæller derudover, at de fortsat forsøger at finde løsninger til at holde deres spillere skarpe. Eksempelvis kan det gøres gennem interne træningskampe.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

Viborg FF
Betinia Liga
Reserveligaen

































