

Vejle Boldklub var tæt på at chokere Brøndby IF søndag aften.
Gæsterne fra Nørreskoven formåede nemlig at komme foran med 1-0 i slutfasen, men Daniel Wass ødelagde søndagen for Vejle med sin udligning til 1-1 kort tid efter.
Selv om man var tæt på det store resultat, var der alligevel glæde at spore hos Denis Kolinger, som efter kampen talte med Discovery+.
- Før kampen havde vi været glade for et point, men når man ser på, hvordan kampen udviklede sig, kan vi godt være en smule skuffede over resultatet.
- Men det er alligevel et stort point for os. Så vi er også nødt til at være glade. Vi var tæt på alle tre, men det er jo fodbold, og Brøndby er også et fantastisk hold.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Så i sidste ende skal vi være glade for ét point, siger Denis Kolinger til Discovery+.
Det ene point sender Vejle Boldklub tættere på overlevelse.
Klubben fra Nørreskoven er nemlig nu blot et enkelt point efter Lyngby Boldklub på tiendepladsen.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Brøndby IF
Vejle Boldklub
3F Superliga



























