2024-11-04 16:45:06

Vil holde Brøndby-fans væk: Sælger FCN-billetter manuelt

FC Nordsjælland og Brøndby vil sikre sig, at der udelukkende kommer udebanefans på udebaneafsnittet på Brøndby Stadion, når de to hold mødes.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 15. runde

FT

BIF

1 - 1

FCN

Brøndby må i sine tre næste hjemmebanekamp undvære tilskuere på Sydsiden, da Fodboldens Disciplinærinstans har valgt at straffe de blå-gule efter de voldsomme scener ved det seneste derby.

Det har nu fået FC Nordsjælland og Brøndby IF til at gå sammen om at sikre sig, at der ikke kommer Brøndby-fans på udebaneafsnittet på Brøndby Stadion, når de to hold mødes på søndag.

Det skriver FCN på sin hjemmeside.

- Af sikkerhedsmæssige årsager er FC Nordsjælland og Brøndby IF derfor blevet enige om at begrænse onlinesalget til udebaneafsnittet til sæsonkortholdere hos FC Nordsjælland for at kunne garantere, at der udelukkende vil være fans af udeholdet til stede på hele afsnittet. 

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Vil holde Brøndby-fans væk: Sælger FCN-billetter manuelt
Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

- Det betyder, at FCN-sæsonkortholdere kan købe én billet gennem det åbne billetsalg via billet.fcn.dk. Alle andre forespørgsler på billetkøb til udebaneafsnittet vil FCN behandle manuelt i forbindelse med denne kamp, skriver klubben på sin hjemmeside.

Til de tre næste kampe på Brøndby Stadion må der kun være 14.000 tilskuere, lød det også i kendelsen.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 15. runde

FT

BIF

1 - 1

FCN

Annonce

16 kommentarer

Se kommentarer
Annonce