





Efter en fremragende sæsonstart er Brøndby gået i stå.
Mandag tabte mandskabet 1-4 mod FC Midtjylland, og dermed har Thomas Nørgaards tropper ikke fået point i tre kampe i streg.
Efter kampen i Herning tog Brøndby-backen Oliver Villadsen en snak med den skrevne presse.
- Rigtig mange ting gik galt, især i første halvleg. Vi vandt ikke vores dueller, og vi fik ikke kreeret nogen chancer.
- De fik et tidligt mål, og det var ikke godt nok. Det var en standard, og det ved vi, at de er gode til.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Det er sådan, det er, men vi havde stadig 90 minutter til at vende det bagefter. Vi formåede bare ikke at forsvare rigtigt og kreere så meget, lyder det fra backen.
Villadsen satte også ord på, at Brøndby nu er gået tomhændet fra banen i de seneste tre opgør.
- Det er selvfølgelig ikke godt nok, at vi har tabt tre i streg. Det er vi nødt til at vende. Vi skal ind i en stime igen, og forhåbentlig kan vi allerede starte den på torsdag mod Vejle, siger Villadsen.
Torsdagens kamp er et pokalopgør, og på søndag skal Brøndby spille derby mod FCK.

Kan FCK spille i Brøndby?
Hattrick | Afsnit 19Ingen finalister må have hjemmebane i pokalfinalen, men kan FCK så spille i Brøndby, eller skal opgøret til Jylland? Du får alt det nyeste i dagens afsnit af Hattrick.
Læs mere
FC Midtjylland
Brøndby IF
3F Superliga

























