2023-11-07 10:12:13

Wass utilfreds med spørgsmål: For helvede, altid så negativt

Daniel Wass var ikke tilfreds, da han blev spurgt ind til, hvorfor Brøndby ikke kunne holde kadencen i anden halvleg af mandagens kamp. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold på Brøndby Stadion

Det så godt ud for Brøndby i første halvleg mod AGF, men i anden halvleg blev AGF lukket ind i kampen. 

Daniel Wass blev efter kampen spurgt ind til, hvorfor Brøndby ikke formåede at holde kadencen i anden halvleg. 

Det spørgsmål var Brøndby-profilen ikke helt tilfreds med. 

- Ej et dårligt spørgsmål. For helvede mand det er altid så negativt. Det er det da, og det var det også sidst, siger Daniel Wass med et smil på læben. 

- Det er ikke fordi, der er grund til at være positiv, men vi spillede en fin kamp, og vi lavede en enkelt fejl, og det er det, de scorer på.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Wass utilfreds med spørgsmål: For helvede, altid så negativt
Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

- Nævn mig en chance, de har haft i kampen.

De havde en friløber til Beijmo, som Pentz redder.

- Ja det er klart, men det er så også den eneste. Ellers har de ikke noget, og vi har lidt mere og hele spillet.

- Men de skulle ikke have haft det mål, og vi skulle have været mere kyniske oppe foran, siger Daniel Wass. 

Brøndby-profil Nicolai Vallys er også skuffet over det ene point, som han dog kalder fair. 

- Jeg er selvfølgelig skuffet og irriteret. Det var en svær kamp, og AGF gjorde det rigtig svært for os.

- Men når det er sagt, så synes jeg også, det var et fair resultat.

- Vi havde bolden meget, men de var gode til, at det var vores stoppere, der fik tid på bolden, og de var gode til at lukke rummene ned imellem.

- Det var svært at finde positioner, hvor man kunne komme på bolden og blive retvendt, siger Nicolai Vallys efter kampen. 

Brøndby er nu tre point efter FC København i toppen af tabellen. De to hold mødes søndag. 

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce

34 kommentarer

Se kommentarer
Annonce