Fra Liverpool til Werder Bremen.
Naby Keita skiftede for nylig på en fri transfer til Bundesligaen, efter at han har været i Premier League siden 2018.
Skiftet har betydet, at midtbanespilleren er gået ned i løn, men han er ifølge Kicker blevet en af lønkongerne i Werder Bremen.
Klubbens sportsdirektør Frank Baumann afviser dog, at Werder Bremen har gjort noget vildt økonomisk.
- Det kan ikke forventes, at vi altid vil være i stand til at skrive kontrakt med spillere i denne kategori.
- Werder kom bestemt ikke med det mest økonomisk lukrative tilbud til ham, men det økonomiske aspekt var af sekundær betydning i dette tilfælde.
- Det er ikke vildt, hvad vi har gjort, og det passer ind i forhold til vores lønbudget, siger Frank Baumann ifølge Kicker.
Keita nåede i alt at spille 129 kampe for Liverpool.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Werder Bremen
Bundesliga
























