




Karim Benzema scorede to mål for Real Madrid i tirsdagens 3-1-sejr over Athletic Club i La Liga.
Efter kampen hyldede cheftræner Zinedine Zidane sin dobbelte målscorer, for han er den bedste franske angriber nogensinde, mener han.
- For mig er han den bedste, for han har været så længe i Real Madrid, og han bliver ved med at levere, siger Zidane ifølge Reuters.
- Han har spillet over 500 kampe og scoret så mange mål. Det, han har opnået, taler for sig selv. For mig er han selvfølgelig den bedste.
- Han er en mere komplet spiller nu, end han var engang. Han er ikke en ren nummer ni, han tænker ikke kun på at score mål, og det er derfor, jeg elsker ham, siger Zidane.
32-årige Benzema har spillet 529 kampe for Real Madrid, hvor han har scoret 259 mål og leveret 138 oplæg.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Real Madrid
La Liga


























