2024-06-06 09:50:00

Zidane vil tilbage: Pausen har været for lang

Zinedine Zidane taler igen om sin ambition om at vende tilbage til trænergerningen, og nu erkender franskmanden, at pausen har været for lang.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Det er tre år siden, at Zinedine Zidane stoppede i Real Madrid.

Siden har den franske legende ikke taget et nyt trænerjob, selv om han har været kædet sammen med flere store klubber undervejs.

51-årige Zidane understreger nu, at han ikke er færdig som træner, og det var heller ikke planen at holde så lang en pause.

- Selv om det kræver en masse energi, har pausen fra at være træner været for lang.

Artiklen fortsætter efter billedet

La Liga -Zidane vil tilbage: Pausen har været for lang
Foto: Hector Vivas/AFP/Ritzau Scanpix

- Livet som træner trætter, men jeg savner det også. Jeg har det godt, og så må vi se, hvornår jeg vender tilbage, siger Zidane i et interview med CARRÉ.

Zidane vandt som træner for Real Madrid tre Champions League-titler i træk fra 2016 til 2018.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce

3 kommentarer

Se kommentarer
Annonce