Zlatan Ibrahimovic spillede sin første sæson i LA Galaxy for en forholdsvis beskeden løn, og han talte derfor ikke med som en af klubbens tilladte tre 'designated players'.
Det gør den svenske veteran til gengæld efter sin forlængelse, og derfor er klubben tvunget til at sælge en af sine andre profiler på disignated kontrakter.
Det drejer sig om den franske kantspiller Romain Alessandrini samt brødrene Giovani og Jonathan Dos Santos.
- Det er interesse fra udlandet for flere af dem, så vi diskuterer først og fremmest med spillerne, om det er noget, de er interesserede i.
- Dernæst er der mulighed for at omstruktuere kontrakterne eller gøre noget andet. Vi kommer til at udnytte ale muligheder, siger Galaxys general manager Dennis te Kloese til goal.com.
37-årige Ibrahimovic har forlænget med Galaxy frem til udgangen af 2019.


LA Galaxy
Major League Soccer































