Der var ekstra god grund til at spærre øjnene op, da OB's holdopstilling kom ud forud for kampen mod Vejle Boldklub. Der var nemlig kun to rendyrkede centerbacks at finde i startopstillingen, og det blev hurtigt tydeligt, at hjemmeholdet spillede en 4-4-2. Hjemmeholdet fra OB vandt kampen med 3-0.
En beslutning, som Zorniger havde truffet af en simpel årsag.
- Vi ville bringe folk på banen, som kunne afgøre kampen. Vi har fire rigtig gode midtbanespillere, og de forsøger at finde hinanden hele tiden.
- Hvis vi har bolden, så har vi også brug for mest mulig kvalitet, når det giver mening, og det føler jeg, det gjorde i dag.
Men det var ikke kun på midtbanen, at Zorniger så sit hold gøre en god figur.
- Formationen gjorde også noget godt for nogle andre spillere. Vores angribere viste hårdt arbejde, og det samme gjorde vores forsvar. Jeg er meget imponeret over drengenes indsats i dag.
Artiklen fortsætter efter billedet

Op til dagens kamp havde OB-chefen skiftet Yaya Boyang og James Gomez ud, og ind i startopstillingen kom 19-årige Julius Berthel Askou.
- Sammen med Burgÿ syntes jeg, at han gjorde det rigtigt godt. De var gode til at heade nogle svære bolde væk. Vi vidste fra den første kamp, at de gik efter andenbolde, og der syntes jeg, at de begge positionerede sig godt.
På baggrund af hans rosende ord til holdet, blev der også spekuleret i, hvorvidt han kunne finde på at gentage opstillingen på fredag, når OB spiller igen på udebane mod Fredericia, men det var Zorniger ikke meget for at tale om i mixed zone efter kampen.
- Hvorfor skulle jeg fortælle det til dig, før jeg fortæller det til mine spillere, lød det fra den karismatiske træner.
Om Zorniger igen stiller op i en 4-4-2 finder vi ud af, når OB på fredag tager til Fredericia for at spille endnu en vigtig kamp i jagten på top-6.

Få Braithwaite hjem til Superligaen
Ugens Suppe | Afsnit 3Kan vi få Martin Braithwaite hjem til Superligaen? I anledningen af Kasper Junkers retur til Danmark kigger vi på, hvilke danske spillere i det store udland, vi gerne vil have hjem.
Læs mere
OB
Vejle Boldklub
3F Superliga

































