AB går en travl sommer i møde, hvor man allerede nu har en ny spiller på plads.
Ifølge Bolds oplysninger har Gladsaxe-klubben skrevet under på en kontrakt med Marcus Bobjerg Jakobsen, som kommer til klubben på en fri transfer til sommer.
Bobjerg har været i AC Horsens siden 2021.
I det jyske har keeperen dog haft lang vej til spilletid, da han står bag anfører Matej Delac i køen til spilletid mellem stængerne.
Som Bold forstår det, har Bobjerg haft et ønske om mere regelmæssig spilletid, hvor han nu også selv bliver presset i rollen som reserve af unge Andreas Hermansen.
Artiklen fortsætter efter billedet

Dermed har det længe ligget i kortene, at Bobjerg ville søge væk, og det har AB valgt at lukrere på.
På nuværende tidspunkt er det den blot 21-årige Albert Gaub-Jakobsen, som vogter AB-målet.
Ledelsen i AB har dog ønsket en mere erfaren keeper end unge Gaub-Jakobsen, og det får man med Bobjerg, der har spillet 25 kampe for den Gule Fare.
Dermed kan Marcus Bobjerg Jakobsen se frem til en tilværelse i AB.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere


AC Horsens
AB
Betinia Liga


































