Pætur Petersen er nyt ansigt i Hillerød Fodbold, da han er blevet præsenteret på en aftale i Betinia Liga-klubben.
Han er dog allerede til stede i Hillerød.
Manager Christian Lønstrup fortæller, at Petersen den seneste tid har vist sig frem i jagten på en kontrakt, som han nu er kommet i mål med.
- Pætur har den sidste måned trænet med os og spillede blandt andet en træningskamp mod Hvidovre IF, hvor han på kort tid viste, hvad han indeholder.
- Derfor har vi valgt at lave en aftale med ham, og vi håber, at han kan træde ind og løfte noget af den offensiv, vi har mistet med Monday og Adrians afsked, siger Christian Lønstrup til klubbens hjemmeside.
Artiklen fortsætter efter billedet

Den 27-årige angriber kommer til Hillerød Fodbold fra B36 i Tórshavn.
Han har desuden 11 landskampe for Færøerne på cv'et, hvor det dog kun er blevet til to scoringer.
Ifølge Hillerød Fodbold har Pætur Petersen scoret 47 mål i 222 kampe i den færøske række samt europæiske kampe.

Birk klar til comeback
Hattrick | Afsnit 73Efter måneder væk fra rampelyset melder Frederik Birk sig nu klar til næste skridt i trænerkarrieren – men hvad er det for et job, han går efter?
Læs mere
B36 Tórshavn
Betinia Liga
Hillerød






























