Christoffer Palm skifter Fremad Amager ud med Kolding.
Det oplyser begge klubber onsdag eftermiddag. Palm har allerede haft sin første træning med Kolding IF, og han har fået et godt indtryk.
- Jeg har allerede mødt drengene her i dag, og de har givet mig et super godt indtryk. Jeg ser et hold med godt sammenhold, og det glæder jeg mig til at være en del af.
- Skiftet har været undervejs i noget tid, og jeg har virkelig set frem til det. Jeg ser os som et perfekt match med den måde, Kolding IF spiller, og de ting, jeg er god til, siger han til Kolding IF's hjemmeside.
Fremad Amager oplyser samtidig, at de er godt tilfredse med det økonomiske aspekt i aftalen.
Artiklen fortsætter efter billedet

Den 21-årige midtbanespiller har været i Fremad Amager siden 2021, hvor han kom til fra FC Nordsjællands akademi.
Men nu skal han altså tørne ud for Kolding IF, som ikke oplyser, hvor lang kontrakt Palm har fået.
Palm kan samtidig glæde sig over, at hans nye kub fik den perfekte start på livet i NordicBet Ligaen. I første runde vandt de 2-1 over AC Horsens.
Næste opgave er på lørdag, hvor de skal møde Hillerød Fodbold på hjemmebane.
— Kolding IF Fodbold (@KoldingIF) July 26, 2023

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

Fremad Amager
Kolding IF
Betinia Liga



































