2022-07-04 14:10:42

OB udlejer Khemdee til Næstved

Jonathan Khemdee rykker til Næstved på en lejeaftale for hele den kommende sæson.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

OB

2 - 3

VB

20-årige Jonathan Khemdee forlader OB frem til sommeren 2023.

Forsvarstalentet rykker til Næstved i NordicBet Ligaen på en lejeaftale, hvilken OB-fodbolddirektør Björn Wesström sætter følgende ord på.

- I dette tilfælde er udlån en del af vores talentudvikling, da vurderingen er, at Jonathan udvikles bedst i et miljø, hvor han har en mere gunstig konkurrencesituation, end hvad vi i dag tilbyder på klubbens førstehold. 

- Vi er derfor taknemmelige for, hvordan dialogen med Næstved har ført til denne løsning, som forhåbentlig kommer alle tre parter til gode, siger Björn Wesström.

Artiklen fortsætter efter billedet

NordicBet Liga -OB udlejer Khemdee til Næstved
Foto: Odense Boldklub

Hovedpersonen glæder sig til at tage yderligere skridt i Næstved.

- Jeg er rigtig glad for at blive udlejet, så jeg kan komme til at spille nogle kampe og dermed kæmpe for at udvikle mig. Jeg har været i OB, siden jeg var 15 år, og jeg har altid været glad for at være en OB-dreng, men for at udvikle mig, kræver det mere kontinuerlig spilletid, og det håber jeg, at jeg kan få hos Næstved, siger Jonathan Khemdee.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

OB

2 - 3

VB

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce