3. division -Ung stopper sagde farvel til FCM: Det har ikke været nemt
2022-11-03 15:40:02
Foto: FC Midtjylland

Ung stopper sagde farvel til FCM: Det har ikke været nemt

I sommeren 2021 valgte John Ndjate at skifte fra FC Midtjylland til Young Boys FD efter to U19-mesterskaber. Beslutningen om at forlade FCM var bestemt ikke nem, siger han til bold.dk. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

U19 Ligaen - 12. runde

FT

FCK

2 - 3

FCM

John Ndjate spillede mange af sine ungdomsår i FC Midtjylland, og den store kulmination for stopperen kom, da FCM vandt det danske U19-mesterskab i sæsonen 2020/2021 med ham som fast mand. 

Den unge forsvarsspiller valgte dog at tage en stor beslutning efter mesterskabet. 

Han ville nemlig have gang i seniorkarrieren, og derfor skiftede han FC Midtjylland ud med Young Boys FD i 3. division i sommeren 2021.

20-årige Ndjate siger til bold.dk, at beslutningen ikke lå lige til. 

- Det har ikke været nemt. Man havde lidt høje forventninger, da man kom fra FC Midtjylland, så nu skulle man ud i en 1. divisionsklub, og så skulle man bare spille fast. 

- Seniorniveau er ikke så nemt, som man går og tror. Jeg ville hellere til en 3. eller 2. divisionsklub og få en masse seniorkampe og så bygge op derfra, siger John Ndjate til bold.dk. 

Når forsvarsspilleren skal beskrive sin tid i FC Midtjylland, så er det med gode minder, selvom han ikke nåede at få kampe for førsteholdet.

- Min tid i FC Midtjylland var rigtig god. Jeg var fra U12 til andenårs-U19, og jeg sluttede min tid i FC Midtjylland med to danske mesterskaber. Det var meget lærerigt. Man lærte at stå på egne ben ved at flytte hjemmefra tidligt. 

Hvordan har du det med, at det ikke blev til mere?

- Man håber selvfølgelig altid på, at man kan slå igennem i en af de store klubber, men når det ikke kan lade sig gøre, så bliver man nødt til at kigge andre veje. 

Nu er det tidligere FC Midtjylland-talent fokuseret på at levere godt for Young Boys FD i 3. division, men ambitionerne er noget større end 3. division på sigt. 

- Den helt store plan er at komme op og spille i Superligaen, men jeg tager små skridt ad gangen, og så må vi se, hvad der kommer, siger John Ndjate til bold.dk. 

Young Boys FD er nummer to i 3. Division. 

I sæsonen 2020/2021 fik Ndjate 24 kampe i U19 Ligaen med et mål til følge. 

Ndjate nåede også at få seks kampe for reserveholdet i løbet af FCM-tiden.  

Artiklen fortsætter efter indholdet

U19 Ligaen - 12. runde

FT

FCK

2 - 3

FCM

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce