2026-05-09 07:34:00

Southampton anklaget for spionage før playoff-brag

Southampton er blevet sigtet af det engelske ligaforbund efter beskyldninger om at have spioneret på Middlesbroughs træning forud for den første kamp i Championship-playoff-semifinalen.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Championship - første semifinale

FT

MID

0 - 0

SOU

Southampton er blevet for spionage.

Det sker efter, at Middlesbroughs har anklaget klubben for at have spioneret på deres træning forud for den første kamp i Championship-playoff-semifinalen.

Det oplyser det engelske ligaforbund (EFL) i en udtaleles.

- Southampton er blevet sigtet for et brud på EFL’s regler, og sagen vil blive henvist til en uafhængig disciplinærkommission.

Artiklen fortsætter efter billedet

Championship -Southampton anklaget for spionage før playoff-brag
Foto: Paul Childs/Reuters/Ritzau Scanpix

- Det sker, efter Middlesbrough har klaget over, at Southampton angiveligt har filmet på privat område op til lørdagens første playoff-semifinale i Championship.

Ifølge EFL’s regler har Southampton normalt 14 dage til at svare på anklagerne, men på grund af sagens karakter vil EFL dog anmode den uafhængige disciplinærkommission om at forkorte svarfristen og fastsætte en høring hurtigst muligt, lyder det.

De to mandskaber mødes lørdag klokken 13.30.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Championship - første semifinale

FT

MID

0 - 0

SOU

Annonce

3 kommentarer

Se kommentarer
Annonce