






Der ventede en opgave for Djurgården i Conference League, da svenskerne i Østrig skulle forsøge at sikre en sejr over Rapid Wien.
Hjemmeholdet gik endda ind til kampen med en 1-0-føring fra første kamp, men de forærede gæsterne en kæmpe gave, da Mamadou Sangare blev direkte udvist i det syvende minut for en meget voldsom, fejlslagen tackling på Nino Zugelj.
Zugelj måtte udgå som følge af tacklingen.
Djurgården gjorde det til 1-0 i det 42. minut fra ellevemeterpletten, inden et selvmål af Jacob Une-Larsson gjorde det til 1-1 kort før pausen.
Efter pausen var Keita Kosugi øjeblikkets mand et kvarter før tid, da den japanske teenager helflugtede et sandt vidundermål ind via overliggeren til 2-1 og gjorde det helt lige mellem holdene.
Artiklen fortsætter efter billedet

Dermed stod der forlænget spilletid på menuen, og her var Rapid Wien mærket af de mange minutter i undertal.
Derfor tog det kun Tobias Gulliksen tre minutter at finde netmaskerne i den forlængede spilletid, da han sendte bolden i mål til 3-1 fra kanten af feltet.
Samme Gulliksen øgede til slutresultatet 4-1, da han mødte August Priskes cutback aflevering med en hård afslutning.
Nu venter Chelsea i semifinalerne, som spilles de to første torsdage i maj.

Rapid Wien
Djurgården
Conference League


























