2025-02-28 13:00:25

Efter kokain-video: UEFA straffer David Coote

David Coote er blevet idømt karantæne frem til den 30. juni 2026 af UEFA, efter at dommeren tog kokain under EM i 2024.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

David Coote er blevet fyret af det engelske dommerorgan, PGMOL, og nu straffes dommeren også af UEFA.

Det europæiske fodboldforbund har idømt englænderen karantæne frem til den 30. juni 2026.

Det skriver The Mirror.

Ifølge UEFA har David Coote fået karantæne for at indtage kokain under EM i 2024, da han både har bragt fodboldspillet og UEFA i miskredit.

Artiklen fortsætter efter billedet

EM -Efter kokain-video: UEFA straffer David Coote
Foto: Jason Cairnduff/Reuters/Ritzau Scanpix

David Coote kom først i problemer, fordi han i en video, der florerede på sociale medier, kaldte den tidligere Liverpool-manager Jürgen Klopp for 'en tysk cunt' og 'arrogant'.

Siden blev en video delt, hvor det lignede, at dommeren indtog kokain. Efterfølgende har Coote selv erkendt, at han har et kokainmisbrug. Læs mere her.

Videoen af dommeren blev angiveligt optaget dagen efter en EM-kamp, som Coote havde været med til at dømme fra VAR-vognen.

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce