2026-04-26 23:30:00

Farke efter exit: Det var en tæt kamp

Leeds er ude af FA Cuppen efter et 0-1-nederlag til Chelsea, der ifølge Leeds-træner Daniel Farke var en tæt kamp. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 35. runde

fredag 1. maj

LEE

vs

BUR

FA Cup-semifinalen blev endestationen for Leeds.

Søndag tabte de 0-1 til Chelsea, der dermed er klar til finalen mod Manchester City.

Leeds-bossen Daniel Farke kaldte det efter opgøret for en tæt kamp, men fortæller, at den manglende skarphed blev afgørende.

- Det var en tæt kamp. De formåede at score. Jeg tror, at vi var tæt på at dominere mindst én statistik: Flere skud på mål, højere XG og flest store chancer. 

Artiklen fortsætter efter billedet

FA Cup -Farke efter exit: Det var en tæt kamp
Foto: Peter Cziborra/Reuters/Ritzau Scanpix

- Men det er også fair at sige, at vi ikke havde vores bedste dage med fodbolden i første halvleg. Man kunne mærke, at dregene var lidt for nervøse i dag til at være på deres bedste, siger han til BBC Sport.

Daniel Farke og co. kan nu rette blikket mod de sidste fire kampe i Premier League, hvor kampen for overlevelse fylder meget.

Leeds har seks point ned til Tottenham under nedrykningsstregen. 

Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 35. runde

fredag 1. maj

LEE

vs

BUR

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce