Ibrahim Adel får sig ikke en pause, efter at FC Nordsjælland har afsluttet en flot sæson i Superligaen.
Den egyptiske kantspiller er blevet udtaget til Egyptens trup, som inden længe tager turen til Nordamerika for at være med til VM.
Adel har i forvejen 22 landskampe for Egypten på cv'et, hvor han har noteret sig for tre mål og en enkelt assist. Nu får han muligheden for at få udbygget den statistik.
Det har derfor været nogle begivenhedsrige uger for egypteren, som allerede har haft stor succes i FC Nordsjælland.
Han blev i første omgang blot lejet, men i sidste uge valgte FC Nordsjælland at indfri en købsoption og hente ham permanent til klubben. Adel har også fejret en bronzemedalje med Farum-klubben.
Artiklen fortsætter efter billedet

Nu kan han så forberede sig på en tur til VM med stjerner som blandt andre Omar Marmoush og Mohamed Salah.
Desuden er den tidligere FC Midtjylland-spiller Emam Ashour også udtaget.
Se hele truppen herunder:
The Pharaohs’ squad list for the World Cup 2026 🇪🇬🏆#egyptnt#FIFAWORLDCUP pic.twitter.com/80YjkoVFUY
— Egypt National Team (@EgyptNT_EN) May 20, 2026

VM Morgenbriefing: Kane redder England - Belgien leverer vildt comeback
Hattrick | Afsnit 131Harry Kane reddede endnu en gang England, da han vendte 0-1 til 2-1 mod DR Congo, mens Belgien leverede et af VM's vildeste comebacks og vendte 0-2 til 3-2 mod Senegal efter forlænget spilletid.
Læs mere
FC Nordsjælland
FIFA VM
Egypten

































