2026-06-22 22:25:00

Gregoritsch oplevede Messi-masterclass: Det gør ondt

Michael Gregoritsch havde en frustrerende aften mod Argentina, hvor han og det østrigske angreb blev lukket ned af et stærkt forsvar i nederlaget på 0-2.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

VM - 3. runde

søndag 28. jun

JOR

vs

ARG

Den argentinske troldmand Lionel Messi markerede sig for alvor i kampen mod Østrig, da sydamerikanerne vandt 2-0.

På den modsatte banehalvdel kæmpede den tidligere Brøndby IF-spiller Michael Gregoritsch mod et stærkt og kompakt argentinsk forsvar.

Forsvaret holdt både ham og resten af de østrigske spillere fra fadet, og det ærgrede Gregoritsch efter kampen.

- Vi ville være hårde og spille vores spil på banen. Til sidst manglede vi de klare chancer til at tage noget med herfra, siger han til Servus TV.

Artiklen fortsætter efter billedet

FIFA VM -Gregoritsch oplevede Messi-masterclass: Det gør ondt
Foto: Paul Ellis/AFP/Ritzau Scanpix

- Det er ærgerligt med 0-2-stillingen til sidst, det ødelægger lidt vores målforskel. Men selvfølgelig gør det ondt, at vi tabte.

Resultatet betyder, at Argentina er sikret avancement med seks point efter to gruppekampe. Østrig er fortsat på tre point.

De møder Algeriet i sidste kamp. 

Podcast Cover

Make VM Great Again: Genial VM-Energi med Ali Jassem

Drømmeklubben | Afsnit 3

Hvad har Haalands mor at gøre med nordmandens vilde fysik? Er Ronaldo fyrre, fed og færdig? Er Pepe med hår egentlig bare en sød højskolelærer?

Læs mere
-35:06

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

VM - 3. runde

søndag 28. jun

JOR

vs

ARG

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce