Jürgen Klopp er i disse dage ekspert for tysk TV under VM.
I optakten til Frankrigs kamp mod Marokko var den tidligere Liverpool-træner i studiet, og her fortalte han, at Liverpool tidligere har været ude efter Ousmane Dembele, Adrien Rabiot og Kylian Mbappé.
I forhold til sidstnævnte kunne Klopp fortælle, at Liverpool holdt et hemmeligt møde med Mbappé i et luksuriøst privatfly.
- Det var den dyreste transfer, der aldrig skete.
- Jeg kan ikke huske året, men det var i hvert fald, før han tog til PSG.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Vi fløj fra Liverpool til Blackpool og så til Nice. I Nice kom hele Mbappé-familien med op i et privatfly, der havde fem værelser.
- Så fløj vi rundt i cirkler, hvor vi talte med familien og spiste noget lækkert mad.
- Vi måtte ikke blive set. Det var fantastisk, men det endte med, at han tog til PSG, siger Klopp ifølge Bild.
27-årige Mbappé spillede i Monaco frem til 2017.

Make VM Great Again: Schweiz er Dansk, Norge-væddemål & Goodbye Gollum
Drømmeklubben | Afsnit 7Drømmeklubben er tilbage med fantastiske takes fra 1/8-finalerne og ser samtidig frem til de kommende 1/4-finaler!
Læs mere
Liverpool
FIFA VM
Frankrig
































