2026-07-03 21:59:30

Ny selvmålsrekord ved VM

VM er først for alvor gået i gang, men der er allerede slået selvmålsrekord, efter at Egyptens Mohamed Hany sendte bolden i eget net. Det var det 13. selvmål ved slutrunden.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Der resterer fortsat et par 1/16-finale-kampe, ottendedelsfinalen, kvartfinalen, semifinalen og finalen, men denne VM-slutrunde har allerede slået en lidt spøjs rekord.

Nemlig rekorden for flest selvmål ved en slutrunde.

Det sker, efter at Egyptens Mohamed Hany sendte bolden i eget net i Egyptens kamp mod Australien.

Her leverede han nemlig slutrundens 13. selvmål, og derfor har der nu været flere selvmål end nogensinde før.

Artiklen fortsætter efter billedet

VM -Ny selvmålsrekord ved VM
Foto: Jerome Miron/Reuters/Ritzau Scanpix

Det skriver Opta.

Den oprindelige rekord var tilbage fra 2018-slutrunden i Rusland.

Mohamed Hany er dertil blot den anden spiller i historien til at lave to selvmål ved én og samme slutrunde.

Podcast Cover

Superliga-transfernes pokerspil

Ugens Suppe | Afsnit 4

Der er ingen vej tilbage til Sønderjyske for Magnus Jensen, efter han har forsøgt at presse et skifte til FC Midtjylland igennem. Vi diskuterer Superliga-transfernes pokerspil. 

Læs mere
-54:27

Annonce

3 kommentarer

Se kommentarer
Annonce