Isak Hien har eftersigende mange bejlere.
Den svenske stopper har siden januar 2024 imponeret i Atalanta, og det har ifølge flere italienske medier medført interesse fra klubber som PSG og Atletico Madrid.
Hjemme i Sverige nyder han også stor tillid, for landstræner Jon Dahl Tomasson kan nemlig sagtens forstå, hvis Hien jagtes.
- Selvfølgelig gør de det! Han er så god. Med hans kvaliteter vil alle have ham, siger Jon Dahl til Fotbollskanalen.
Artiklen fortsætter efter billedet

Atalanta-stopperen fortæller, at han er glad for rosen:
- Selvfølgelig er det dejligt, at klubberne er interesserede. Det er et bevis på, at jeg gør noget godt eller rigtigt. Som Jon sagde: alt kan ske i fodbold, siger Hien.
Den 26-årige stopper står noteret for 68 kampe for Atalanta, mens han tidligere har tørnet ud for Djurgården, Hellas Verona og Vasalunds IF.
På Sveriges A-landshold er det blevet til 19 kampe.

Atalanta
Serie A
Sverige




































