2026-04-04 17:00:27

Sarkastisk Mourinho stikker til Hjulmand

Jose Mourinho sætter endnu engang spørgsmålstegn ved Morten Hjulmand, som ifølge ‘The Special One’ får særbehandling af dommerne i Portugal. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Primeira - 28. runde

FT

POR

2 - 2

FAM

- Der er en Sporting-spiller, der er urørlig. Han hiver spillere i jorden uden at få gult kort. Han må lave så mange frispark, som han vil. 

Sådan lød ordene i december fra Jose Mourinho, som beskyldte Morten Hjulmand for at få særbehandling af de portugisiske dommere. 

Disse kommentarer blev den danske landsholdsspiller for nylig foreholdt i et interview med TV 2, hvor han forsøgte at nedtone kontroversen.

- Jeg prøver altid at have et fint forhold til dommerne. Så er det jo klart, at fodbold er følelser, og nogle gange kan man være uenige i nogle kendelser. 

- Men jeg forholder mig ikke rigtig til sådan en udtalelse. Mit fokus er at vinde fodboldkampe og levere gode præstationer, lød det fra Hjulmand.

Forud for Benficas kamp mod Casa Pia er Jose Mourinho endnu engang blevet spurgt ind til den danske Sporting-kaptajn.

Artiklen fortsætter efter billedet

Primeira Liga -Sarkastisk Mourinho stikker til Hjulmand
Foto: Pedro Rocha/Reuters/Ritzau Scanpix

'The Special One' fortæller på vanlig sarkastisk manér, at Hjulmand kun har lært portugisisk for at kunne kommunikere med dommerne.

- Det er noget, vi må tænke over i forhold til de næste udenlandske spillere, der kan komme til Benfica. 

- Normalt, når en spiller kommer til et fremmed land og vil lære sproget, roser vi det i Portugal - og det var også noget, jeg selv gik op i, da jeg arbejdede i udlandet. 

- Men som regel er målet at gøre det lettere at tilpasse sig socialt, udføre sit arbejde bedre og forbedre relationerne til holdkammeraterne. At lære et sprog for at kunne kommunikere bedre med dommerne - det er fantastisk.

- Hvis der kommer en udenlandsk spiller til Benfica, vil det være vores motivation for at få ham til at lære sproget sproget hurtigt. Det er en fantastisk situation, siger Mourinho sarkastisk ifølge A Bola.

Den bedste portugisiske række bliver i skrivende stund toppet af FC Porto, mens Sporting og Benfica indtager henholdsvis anden- og tredjepladsen.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Primeira - 28. runde

FT

POR

2 - 2

FAM

Annonce

4 kommentarer

Se kommentarer
Annonce