2026-07-08 20:43:00

Amorim erkender fejl i United: Svært at forklare

Ruben Amorim erkender, at han lavede flere fejl i Manchester United, hvor han nåede at være cheftræner i 14 måneder. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

lørdag 18. jul

MUN

vs

WRE

Ruben Amorim er tilbage på trænerbænken. 

Portugiseren er blevet ansat i AC Milan, og i forbindelse med præsentationen i den italienske klub snakkede han også om sin tid i Manchester United. 

Amorim erkender, at han lavede flere fejl under sit ophold hos de røde djævle. Han er dog ikke specifik. 

- Det er svært at forklare fejlene. Det er svært at gennemgå hver eneste fejl, men jeg lærte meget af min tid i Manchester United.

- Jeg begik nogle fejl. Dengang fik jeg ikke mulighed for at sige noget til Manchester Uniteds fans, og det er jeg ked af. 

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -Amorim erkender fejl i United: Svært at forklare
Foto: Piero Cruciatti/AFP/Ritzau Scanpix

- Jeg er virkelig stolt over at have været deres træner i et år, men nu er det et afsluttet kapitel.

- Der er mange ting, jeg kunne have gjort bedre i mit seneste job. Men sådan er det nogle gange. Man er nødt til at lære af sine erfaringer og finde de rigtige løsninger for at nå et højere niveau, siger han ifølge The Athletic. 

Amorim nåede 14 måneder i spidsen for Manchester United. 

Podcast Cover

Hjulmand tæt på Atlético Madrid

Hattrick | Afsnit 141

Morten Hjulmand ser ud til at være på vej mod et af de helt store skifter i sin karriere. Det er et spørgsmål om tid før han bytter Lisabon ud med Madrid. 

Læs mere
-13:47

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

lørdag 18. jul

MUN

vs

WRE

Annonce

5 kommentarer

Se kommentarer
Annonce