2025-06-09 12:56:54

Avis: Leeds byder 194 mio. på Habib Diarra

Premier League-oprykkerne fra Leeds har ifølge L'Equipe lagt et bud på Strasbourg-profilen Habib Diarra. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Leeds vil opruste truppen for at gøre sig klar til Premier League.

Nu har oprykkerne kastet sin kærlighed over Habib Diarra, der i den forgangne sæson spillede en stor rolle i, at Strasbourg spillede sig til en Europa-billet efter sommerferien. 

L'Equipe erfarer således, at Leeds har budt 26 mio. euro - 194 mio. kr. - på den 21-årige midtbanespiller. 

Den franske avis skriver videre, at Strasbourg i første omgang har bedt om tid til at overveje buddet. 

Ligue 1-klubben er efter sigende interesseret i at se, hvordan resten af markedet reagerer på buddet fra Leeds. 

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -Avis: Leeds byder 194 mio. på Habib Diarra
Foto: Christian Hartmann/Reuters/Ritzau Scanpix

Flere klubber fra England og Tyskland skulle også være interesseret i Diarra, og derfor kan der potentielt opstå en budkrig, lyder det. 

Habib Diarra har kontrakt med Strasbourg til 2028. 

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce