2025-09-12 13:55:50

Brøndby-bøddel skifter til Chelsea

Chelsea oplyser, at man henter Emanuel Emegha fra Strasbourg til klubben. Han tiltræder i London-klubben i 2026.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 4. runde

FT

BRE

2 - 2

CHE

I det seneste transfervindue var der flere spillere og trænere, som tog turen mellem Chelsea og Strasbourg, som har samme ejer.

Det bliver også tilfældet i 2026.

London-klubben meddeler nu på sin hjemmeside, at man har sikret sig angriberen Emanuel Emegha på en aftale. Han kommer til Chelsea i løbet af 2026.

Emegha er en spiller, som man på Vestegnen kender særdeles godt.

Den 22-årige hollænder scorede to mål, da Strasbourg slog Brøndby IF med 3-2 i kvalifikationen til Conference League.

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -Brøndby-bøddel skifter til Chelsea
Foto: Chelsea FC

Emegha har en fortid hos Sparta Rotterdam, Royal Antwerp og Sturm Graz, men i 2026 skal han vise sig frem for Chelsea.

Chelsea oplyser ikke, hvor lang en aftale Emanuel Emegha har fået med klubben.

Podcast Cover

Mourinho-comeback i Madrid?

Hattrick | Afsnit 70

Mourinho kan være på vej tilbage til Real Madrid. Præsident Florentino Perez har ifølge meldinger en klar favorit – men er det den rigtige løsning for storklubben? 

Læs mere
-19:00

Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 4. runde

FT

BRE

2 - 2

CHE

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce