



Der var god underholdning, da Chelsea fik besøg af Hull på Stamford Bridge.
Chelsea fik en rigtig god start på kampen, da Morgan Rogers scorede allerede efter syv minutter. Han udnyttede en aflevering fra Joao Pedro og sendte Chelsea foran 1-0.
Hull lod sig dog ikke slå ud af den tidlige scoring.
Efter 28 minutter udlignede Mohamed Belloumi, efter at Jorrel Hato lavede en fejl i Chelseas forsvar.
Belloumi udnyttede situationen og sparkede bolden i mål til 1-1.
Bare seks minutter senere kom gæsterne foran.
Artiklen fortsætter efter billedet

Belloumi var igen på pletten - denne gang med et afrettet skud, der strøg i mål
Dermed gik Hull til pausen med en 2-1-føring.
Som anden halvleg skred frem kom Chelsea tættere og tættere på en udligning, og efter 66 minutter lykkedes det.
Cole Palmer fandt Joao Pedro med en præcis aflevering, og angriberen afsluttede sikkert op i nettaget og gjorde det til 2-2.
Efter udligningen jagtede Chelsea det afgørende mål, mens Hull forsøgte at holde fast i det ene point.
Chelsea havde flere muligheder for at score, men Hulls forsvar stod imod. Kampen endte derfor 2-2.
Resultatet betyder, at Chelsea ligger nummer fire i Premier League med syv point. Hull, der fortsat ikke har tabt i denne sæson, er nummer tre med otte point.

Kan FCK spille i Brøndby?
Hattrick | Afsnit 19Ingen finalister må have hjemmebane i pokalfinalen, men kan FCK så spille i Brøndby, eller skal opgøret til Jylland? Du får alt det nyeste i dagens afsnit af Hattrick.
Læs mere
Chelsea
Hull
Premier League





























