Chelsea og Aston Villa har i dette transfervindue haft et rigtigt godt forhold til hinanden, i hvert fald på transfermarkedet.
Aston Villa har været på rov i Chelsea, og Chelsea må siges at have gjort det samme.
Villa har i sommerens transfervindue hentet angriberen Nicolas Jackson og lejet Alejandro Garnacho i London-klubben.
Chelsea har den anden vej hentet Morgan Rogers til en rekordpris på lidt over en milliard kroner.
Søndag kunne de så præsentere Emiliano Martinez, også hentet i Aston Villa.
Det kunne derfor tyde på et rigtigt godt forhold til hinanden.
Artiklen fortsætter efter billedet

Den teori køber Aston Villa-manageren i den grad ikke.
- De vil slå os ihjel, og vi vil slå dem ihjel. Det er ikke noget godt forhold.
Manageren mener, at Chelsea henter spillere fra Aston Villa af en grund.
- De henter Morgan og Martinez for at slå os ihjel. Jeg er glad på deres vegne, men jeg er selvfølgelig ikke glad for Chelseas vegne, siger Unai Emery til The Guardian.
Der er et godt stykke tid til, at vi kan se det drabelige opgør, Unai Emery har lagt op til, at det skal være.
Næste kamp mellem de to klubber spilles den 19. december på Stamford Bridge.

Brøndbys store Europa-fordel
Ugens Suppe | Afsnit 7Fire danske hold i Conference League! Det bliver nogle vilde torsdage, og vi kigger på, hvad kvalifikationen til Europa i grunden betyder for fire klubbers sæson og transfervindue.
Læs mere
Chelsea
Aston Villa
Premier League





























