Det lignede, at West Ham sikrede sig et point, da holdet udlignede til 1-1 mod Arsenal i de døende sekunder.
Scoringen blev dog annulleret efter et længere VAR-tjek, da dommer Chris Kavanagh vurderede, at Arsenal-målmand David Raya blev generet i forbindelse med målet. Arsenal endte derfor med at vinde 1-0 over West Ham.
West Hams danske målmand, Mads Hermansen, fortæller efter kampen, at han slet ikke forstår, hvorfor scoringen ikke fik lov at stå.
- Jeg er bare virkelig, virkelig vred over det her. Jeg kan ikke forstå det set fra en målmands perspektiv, når vi gennem en hel sæson har set ulovlige blokeringer samt træk og skub ved hjørnespark, at man så træffer sådan en kendelse i en kamp som den her, siger Hermansen til West Hams hjemmeside.
Danskeren mener, at man godt kan dømme frispark i situationen, men så skal det gøres hver gang.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Jeg kan ikke forstå det. Jeg er enig i, at man kan se nogle fastholdelser, og man kan dømme frispark, men man er nødt til at være konsekvent gennem hele sæsonen.
- Jeg synes godt, man kan dømme frispark, men så skal man gøre det hver gang, slutter han.
Situationen kan ses i videoen øverst i artiklen.
Resultatet betyder, at West Ham fortsat ligger under stregen i Premier League.
Du kan se stillingen her.

Få Braithwaite hjem til Superligaen
Ugens Suppe | Afsnit 3Kan vi få Martin Braithwaite hjem til Superligaen? I anledningen af Kasper Junkers retur til Danmark kigger vi på, hvilke danske spillere i det store udland, vi gerne vil have hjem.
Læs mere
Arsenal
West Ham
Premier League



































