


Så lykkedes det endelig for Jacob Ramsey.
Tirsdag aften scorede Newcastle-spilleren sit første mål i denne sæson, og det endte sågar med at sikre ham matchvinderrollen mod Tottenham.
Derfor var den 24-årige englænder da også ganske tilfreds, da han stillede op til interview med TNT Sports efter 2-1-sejren.
- Det er længe siden. Jeg har spillet på flere forskellige positioner, og manageren kræver, at jeg får bedre tal. Heldigvis fik jeg scoret i dag.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Jeg vidste, jeg var i feltet, og det kom instinktivt med venstrebenet. Det var en god afslutning.
- Det har været en svær periode. Jeg ser mig selv som en boks-til-boks-midtbanespiller, der scorer mål. Så det var ren eufori, og det var fantastisk at fejre, siger han.

Make VM Great Again: Nedtaktsspecial, der går i alle retninger!
Drømmeklubben | Afsnit 10VM 2026 er slut, og Drømmeklubben runder hele molevitten af i det sædvanlige skønne humør. Hvordan samtalen ender ved Odysseen, Harry Potter, David Attenborough og 3D-dinosaurer på Netflix, må du selv lytte dig frem til. Det er svært at forklare..
Læs mere
Tottenham
Newcastle
Premier League


































