2026-04-19 21:16:26

Pep maner til ro: Arsenal har været de bedste

Pep Guardiola drømmer fortsat om Premier League-titlen, men er ikke sikker på, at der er sket et skift i momentum efter søndagens sejr over Arsenal. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 33. runde

FT

MCI

2 - 1

ARS

16'
10
Rayan Cherki
Mål
18'
11
Kai Havertz
Mål
65'
21
Erling Braut Haaland
Mål

Guldkampen i Premier League er pivåben. 

Det står klart, efter Manchester City søndag vandt 2-1 over Arsenal og halede ind på titelkonkurrenterne. 

Pep Guardiola er dog ikke sikker på, at der er sket et skift i momentum efter den vigtige sejr, fortæller han til BBC. 

- Vi håber stadig, men sandheden er, at vi har haft et forfærdeligt kampprogram, og vi ligger ikke øverst i ligaen. 

- Indtil videre har Arsenal været det bedste hold i England, men vi har stadig en chance for at kæmpe helt til slut. 

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -Pep maner til ro: Arsenal har været de bedste
Foto: Scott Heppell/Reuters/Ritzau Scanpix

- Jeg ved ikke, om der er sket et skifte i momentum. Jeg synes ikke, Arsenal havde dårligt momentum i dag. Tabellen taler for sig selv. De har været de bedste.  

- Tillykke til spillerne, men vi må ikke miste fokus. Onsdag spiller vi vores udsatte kamp, og hvis vi vinder den, kan vi være med helt fremme. Det er det, vi skal gøre, siger City-chefen. 

Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 33. runde

FT

MCI

2 - 1

ARS

16'
10
Rayan Cherki
Mål
18'
11
Kai Havertz
Mål
65'
21
Erling Braut Haaland
Mål
Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce