

Der var drama på lægterne, da AGF søndag sikrede mesterskabet med en 2-0-sejr på Brøndby Stadion.
På tribunen sad AGF's bestyrelsesformand Lars Fournais sammen med blandt andre administrerende direktør Jacob Nielsen placeret midt blandt Brøndby-tilhængere, og det var en til tider noget voldsom oplevelse for det aarhusianske entourage.
Det fortæller Fournais til Bold og øvrige medier efter kampen.
Hvordan oplevede du kampen?
- Den var dramatisk. Vi var under et voldsomt tryk på tribunen.
- Der var en noget ubehagelig stemning over for os. Ikke at jeg vil gøre det til noget tema, men det var intimiderende, men vi kom igennem det. Jeg har ikke fulgt kampen i detaljer, så jeg glæder mig til at komme hjem at se den, siger Fournais.
Artiklen fortsætter efter billedet

På et tidspunkt blev stemningen så ubehagelig, at AGF-cheferne måtte flyttes for at opretholde sikkerheden.
- Vi blev flyttet ind i loungen på et tidspunkt, fordi sikkerheden ikke var i orden.
- Det skal ikke gøres til nogen stor sag, men når I spørger, hvordan jeg oplevede kampen, så må jeg sige, at jeg i hvert fald ikke sad og nød den. Det gjorde jeg ikke, siger AGF-formanden.
Jacob Nielsen sad som nævnt sammen med Fournais under kampen, men han ønskede ikke at kommentere på situationen efter slutfløjt.
- Jeg vil nyde min Ceres-øl og vores mesterskab, og jeg ønsker ikke at kommentere på det lige nu. Det er der andre, der tager sig af, siger AGF-direktøren.

Superliga-profiler siger farvel
Hattrick | Afsnit 81Real Madrid kaldte tirsdag aften til et højst usædvanligt pressemøde med Florentino Pérez efter dage med kaos, rygter og massiv uro omkring den spanske storklub.
Læs mere

AGF
Brøndby IF
3F Superliga







































