2025-05-11 22:29:00

Robertson om buhråb: Folk har det som de har det

Andy Robertson synes ikke, at det var rart at høre sin gode ven Trent Alexander-Arnold blive buhet på banen på Anfield, men han mener samtidig, at fansene har ret til at have det, som de har det.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 36. runde

FT

LIV

2 - 2

ARS

20'
10
Cody Gakpo
Mål
21'
20
Luis Diaz
Mål
47'
21
Gabriel Martinelli
Mål
70'
22
Mikel Merino
Mål
79'
22
Mikel Merino
To gule kort

Liverpool smed en 2-0-føring til et 2-2-resultat mod Arsenal, da de nykårede mestre mødte deres nærmeste efterfølgere på Anfield.

Selvom der var rigelig med gnist på grønsværen, var det alligevel en anden situation, der endte med at trække overskrifter sidst i kampen.

Her blev Conor Bradley nemlig erstattet med Trent Alexander-Arnold, som tidligere på ugen annoncerede sit stop i klubben efter sin endte kontrakt.

Og det kvitterede dele af Liverpools fans med buhråb samt lovprisning af Conor Bradley, der umiddelbart er udset som Alexander-Arnolds afløser på den lange bane.

Den situation havde hans backkollega i modsatte side det ikke så rart med, da han talte med pressen ovenpå kampen.

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -Robertson om buhråb: Folk har det som de har det
Foto: Phil Noble/Reuters/Ritzau Scanpix

- Der er mange følelser involveret, og jeg synes, det er afgørende i sådanne øjeblikke, at jeg ikke fortæller dig, hvordan du skal have det – og du heller ikke fortæller mig, hvordan jeg skal have det.

- Så det eneste, jeg kan sige, er, hvordan jeg selv har det med det. Først og fremmest er jeg skuffet over at miste min bedste ven i spillet.

- Vi har gjort alting sammen. Han er en fantastisk spiller, en fantastisk person, og ja – han har gjort mig til en bedre spiller, og det siger jeg fra hjertet.

- Selvfølgelig er det en følelsesladet beslutning, og det har ikke været en nem en af slagsen, men han har truffet den beslutning – og det er ikke rart at se sin ven blive buhet ad.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 36. runde

FT

LIV

2 - 2

ARS

20'
10
Cody Gakpo
Mål
21'
20
Luis Diaz
Mål
47'
21
Gabriel Martinelli
Mål
70'
22
Mikel Merino
Mål
79'
22
Mikel Merino
To gule kort
Annonce

28 kommentarer

Se kommentarer
Annonce