2025-01-04 12:24:55

Tidligere Viborg-keeper får debut for Tottenham

Brandon Austin, der tidligere har været lejet ud til Viborg FF, får lørdag eftermiddag sin debut for Tottenham i opgøret mod Newcastle.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 20. runde

FT

TOT

1 - 2

NEW

Brandon Austin var tilbage i 2020 lejet ud til Viborg FF, der på daværende tidspunkt spillede i NordicBet Ligaen.  

Siden har den Tottenham-ejede keeper blandt andet været på græs i Orlando City, mens det endnu ikke er blevet til debut for Premier League-klubben.

Men det bliver der lavet om på lørdag eftermiddag.

Her starter den 25-årige englænder nemlig mellem stængerne i opgøret mod Newcastle og får dermed sine første minutter i buret.

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -Tidligere Viborg-keeper får debut for Tottenham
Foto: Viborg FF

Guglielmo Vicario og Fraser Forster er begge ukampdygtige, hvilket har banet vejen for den tidligere Viborg-målmand.

Der er kampstart i London klokken 13:30.

De to startopstillinger kan ses nedenfor. 

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 20. runde

FT

TOT

1 - 2

NEW

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce