Sunderland leverede en masterclass i benhård fight og hjerte, da oprykkerne klarede skærene med 0-0 hjemme på Stadium of Light mod mægtige Manchester City.
Klubben kom sågar bedst fra første halvleg og havde kampen igennem flere fine chancer, selvom de til slut måtte stå dybt og afvise gang på gang.
Derfor var det også en glad Granit Xhaka, der talte med Sky Sports ovenpå det imponerende resultat.
- I sidste ende vil man selvfølgelig gerne vinde kampe, men vi er også nødt til at se på virkeligheden.
- Vi er lige rykket op i Premier League efter så mange år, og vi har haft nogle ændringer på holdet. Næsten 15–16 nye spillere, og det er ikke altid let at falde hurtigt på plads.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Det handler om energien – stemningen i omklædningsrummet er meget positiv. Vi har en virkelig god energi mellem staben og spillerne.
- I sidste ende taler resultaterne for sig selv, fordi vi lægger et stort arbejde i det dag for dag, uge for uge. Jeg synes, vi kan være meget tilfredse på nuværende tidspunkt efter den første halvdel af sæsonen.

Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK
Hattrick | Afsnit 82FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.
Læs mereGør Premier League endnu sjovere!
Tror du, du har styr på stjerner, start 11'ere og styrkeforhold i Premier League? I Premier Manager sammensætter du dit eget managerhold, dyster mod venner og får noget på spil i hver eneste kamp – også de kedelige, du normalt bare har kørende i baggrunden.
Vælg dine spillere, ram plet og vind håneretten over venner og kollegaer i Premier Manager. Spillet starter 16. januar 2026 – sæt dit gratis hold i dag.
Med Bold+ får du eksperttips til hver runde fra Andreas Vidførle og Klubhuset.

Manchester City
Sunderland
Premier League




































