2025-05-17 17:01:53

Skandale i Aberdeen: Spiller syet efter kast af objekt

I kølvandet på Aberdeens missede kvalifikation til Europa League næste år udspillede sig grimme scener, da holdets venstreback Jack MacKenzie blev ramt i hovedet og slået til blods af sine egne fans.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Premiership - 38. runde

FT

DUU

2 - 1

ABE

15'
01
Jeppe Okkels
Mål
56'
11
Declan Gallagher
Mål
63'
21
Sam Dalby
Mål på straffe

Aberdeen havde en regulær øv-dag på kontoret søndag, hvor klubben formøblede en føring af danske Jeppe Okkels til et nederlag til Dundee United.

Det var sidste spilledag, og nederlaget betyder, at Dundee overtager Aberdeens fjerdeplads i rækken, hvilket er lig med kvalifikation til Europa League fremfor Conference League.

Det behagede ikke de medrejsende Aberdeen-supportere, og det endte med at gå ud over venstrebacken Jack MacKenzie i en beskæmmende scene efter slutfløjt.

Den 25-årige udskifter blev ramt i hovedet af en genstand, der af BBC bliver beskrevet som et sæde. Se episoden øverst i denne artikel.

Artiklen fortsætter efter billedet

Premiership -Skandale i Aberdeen: Spiller syet efter kast af objekt
Foto: Pete Summers/Shutterstock/Ritzau Scanpix

MacKenzie måtte sys af lægestaben, og cheftræner Jimmy Thelin satte ord på epsioden efterfølgende:

- Det er uacceptabelt, at det skete for en fodboldspiller, som bare spiller fodbold og giver så meget for os, sagde Thelin om skaden.

- Det her er uacceptabelt og må ikke ske. Vi er nødt til at få alle fakta om, hvad der egentlig skete. Alt hvad vi ved er, at Jack fik en rigtig slem skade som spiller, mens han udførte sit arbejde og spillede for Aberdeen.

Aberdeen får mulighed for oprejsning i næste uge, når storfavoritterne fra Celtic venter i pokalfinalen.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Premiership - 38. runde

FT

DUU

2 - 1

ABE

15'
01
Jeppe Okkels
Mål
56'
11
Declan Gallagher
Mål
63'
21
Sam Dalby
Mål på straffe
Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce