For halvandet år siden gik Sevilla på rov hos Montpellier, hvor man hentede Akor Adams for omtrent 40 millioner danske kroner.
Siden er det blevet til 37 optrædener og ti scoringer i La Liga-klubben, men flere bliver det ikke til.
Onsdag oplyser Sevilla nemlig, at man sælger den nigerianske angriber til Venezia.
Her har han skrevet under på en aftale frem til sommeren 2030.
- Jeg valgte at komme hertil, fordi jeg kan se det fantastiske projekt, som Venezia er i gang med at bygge, og jeg vil gerne bidrage til at skrive et nyt kapitel i klubbens historie.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Jeg mener, at dette hold fortjener at spille i Serie A. Det er den række, klubben hører hjemme i - også på grund af den kærlighed og støtte, som fansene altid har vist gennem årene.
- De er loyale, passionerede og svigter aldrig holdet. Jeg er stolt over at blive en del af det hele, siger Akor Adams til klubbens hjemmeside.
Venezia er i denne sæson rykket op i den bedste italienske række.

Saver FCK: Hvor er respekten?
Hattrick | Afsnit 8I dagens Hattrick runder vi Danmarks gode muligheder for koefficient-høst, og hvilke klubber der venter de fire hold i Conference League.
Læs mere
Sevilla
Venezia
La Liga

























