Den 8. marts blev kampen mellem FC Barcelona og Osasuna aflyst kort før kampstart.
Årsagen bag var Barcelonas klublæge Carles Miñarro Garcias tragiske og pludselige dødfald.
Det spanske fodboldforbund har nu sat kampen til at skulle spilles torsdag den 27. marts, men det er de ikke tilfredse med i Barcelona og Osasuna.
Ifølge en lang række medier i Spanien har begge klubber tænkt sig at klage over tidspunktet, da det er for kort tid efter landsholdsterminen.
Artiklen fortsætter efter billedet

Eksempelvis skal Raphinha i aktion mod Argentina onsdag klokken tre om morgenen dansk tid, hvilket harmonerer dårligt med en kamp torsdag aften i Spanien.
Ronald Araujo og Osasuna-camerouneren Enzo Boyomo skal i aktion sent tirsdag aften dansk tid og får derfor også svært ved at nå kampen torsdag den 27. marts.
De to klubber har 48 timer fra datoen blev fastlagt til at appellere dommen.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Osasuna
Barcelona
La Liga



























