




Sæsonens sidste derby endte endte med en FCK-sejr, som sender løverne op på førstepladsen i 3F Superligaen.
Brøndby Stadion dannede søndag eftermiddag ramme om sæsonens sidste derby mellem Brøndby og FCK i 3F Superligaens mesterskabsspil.
FCK kom haltende ind til opgøret med et amputeret mandskab og en mindre god form, men med en sejr kunne løverne overtage førstepladsen.
Brøndby var på forhånd sidst i mesterskabsspillet, men de blågule kunne med en sejr stikke en massiv kæp i rivalernes forsøg på at genvinde mesterskabet.
Hemmelighedsfulde FCK
Forud for kampen var der megen snak om FCK’s startopstilling, da løverne var uden en række profiler i forsvaret. Cheftræner Jacob Neestrup startede med tre backs samt Marko Stamenic, derfor lignede det en 5-3-2-formation.
Løverne var ikke meget for at løfte sløret for formationen, men det viste sig, at gæsterne stillede op med fem i bagkæden.
Artiklen fortsætter efter billedet

Hos Brøndby valgte cheftræner Jesper Sørensen at bringe Nicolai Vallys tilbage i startopstillingen sammen med venstrebacken Blas Riveros.
Stor intensitet
Brøndby startede opgøret med stor energi, og hjemmeholdet var da også det bedste hold i store dele af første halvleg.
I en god Brøndby-periode slog FCK til i modsatte ende, da Elias Jelert fandt Viktor Claesson på et indlæg. Svenskeren pandede til bolden langt fra mål, men hovedstødet gik over i det lange hjørne til en forløsende scoring.
Målet virkede til at give FCK selvtillid og tro på tingene, men langsomt faldt gæsterne længere tilbage på banen, hvilket gav Brøndby plads centralt. Hjemmeholdet ledte og ledte, men det førte meget sjældent til en stor mulighed.
Kort før pausen satte FCK’s Mohamed Daramy sig i græsset, og han måtte forlade banen med en skade, hvilket måtte give panderynker hos gæsterne. Kantspilleren blev erstattet af Jordan Larsson, som senere fik en hovedrolle.
Brøndby fortsatte med initiativet
De to mandskaber gik til pause med en FCK-føring, og ingen af de to trænere valgte at skifte yderligere.
Brøndby fortsatte takterne fra første halvleg, derfor var hjemmeholdet mest på bolden, mens FCK i store dele forsvarede på egen halvdel.
Kort efter pausen var der optræk til en stor Brøndby-mulighed, da Mathias Kvistgaarden kom til baglinjen og lagde bolden på tværs, men Marko Stamenic satte en vigtig blokering ind.
Få øjeblikke senere blev Brøndby Stadion bragt i kog. Peter Ankersen standsede Kvistgaarden med en glidende tackling i feltet, derfor pegede dommer Mikkel Redder på pletten.
Ohi Omoijuanfo fik ansvaret for at sparke, og han sendte iskoldt bolden i nettet, efter han havde sendt Kamil Grabara til den forkerte side.
Ny energi
Scoringen satte for alvor gang i Brøndby Stadion, samtidig tvang det FCK længere frem på banen.
Det var kort efter lige ved at give endnu en scoring, da FCK’s Valdemar Lund var tæt på at heade gæsterne på 2-1, men forsøget gik lige forbi mål.
Brøndby satte sig igen på kampen, og det førte tyve minutter før tid til en stor mulighed til Kvistgaarden, men Grabara kom godt ud af sit mål og diskede op med en stor redning.
FCK var inde i en skidt spillemæssig periode, men bedst som det hele så svært ud, dukkede indskiftede Jordan Larsson op i Brøndby-feltet og scorede let på flot oplæg af Christian Sørensen.
Rødt kort
Brøndby jagtede en scoring og var flere gange ved at spille sig frem til gode muligheder, men otte minutter før tid dummede Daniel Wass sig.
Midtbanespilleren lavede en hård tackling på Elias Jelert, derfor blev den rutinerede Brøndby-spiller sendt tidligt i bad.
Efter det røde kort faldt Brøndby sammen, derfor kunne FCK få minutter senere lukke kampen med en 3-1-scoring, da Jelert fandt Sørensen i feltet. Backen sendte med sit hovedstød sin fjerde sæsonscoring mål.
Der blev ikke scoret yderligere, dermed vandt FCK det dramatiske derby 3-1.
Med sejren rykkede FCK op på førstepladsen, hvor der nu er to point ned til FC Nordsjælland. Brøndby er fortsat sidst i mesterskabsspillet.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
FC København
Brøndby IF
3F Superliga






























