2023-01-26 07:05:31

Avis: FCK melder sig ind i kampen om Serie A-back

FC København er ifølge The Times interesseret i den 20-årige skotte Josh Doig, som til daglig spiller i Serie A-klubben Verona. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

FCK

4 - 1

HIF

FC København har denne vinter solgt Victor Kristiansen i en rekordhandel til Premier League-klubben Leicester. 

Tidligere har de forsvarende danske mestre været meldt interesseret i at hente Valencia-backen Jesus Vazquez, men den handel ser ud til at blive svær, da hovedpersonen ikke selv ønsker at skifte til Danmark. 

Nu forlyder det, at FCK har kastet blikket mod et nyt emne til positionen på venstre back. 

Ifølge The Times er FCK interesseret i 20-årige Josh Doig, som til daglig spiller i Serie A-klubben Verona. 

Skotten kom så sent som i sommer til Verona fra Hibernian, siden har han imponeret med to mål og fire oplæg i 13 Serie A-kampe. 

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Avis: FCK melder sig ind i kampen om Serie A-back
Foto: Jennifer Lorenzini/Reuters/Ritzau Scanpix

Desværre for danskerne forlyder det også, at både Nice og Reims skulle være ude efter den unge back, og de to Ligue 1-klubber skulle være foran FCK i kampen om Doig. 

Ifølge The Times forlanger Verona 75 millioner kroner for skotten, dermed vil FCK skulle slå transferrekord, hvis det skal blive til en handel. 

Josh Doig har fortsat til gode at få debut på det skotske landshold, men han er noteret for syv kampe på U21 landsholdet.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

FCK

4 - 1

HIF

Annonce

19 kommentarer

Se kommentarer
Annonce