Kun med Bold+
Bettingfirmaer på Superliga-trøjer skaber debat.
Brøndby præsenterede for nylig ny hovedpartner i form af Betano, der samtidig kommer på den blå-gule trøje fra næste sæson.
Det blev mødt med stor skepsis fra Fanafdelingen, der opfordrer Brøndby til at sælge trøjer uden sponsortryk.
I FC København har Unibet siden 2021 været på brystet, mens AaB og Lyngby også har haft en bettingpartner på trøjen i en kortere periode.
Til FC Nordsjællands hjemmekampe på Right to Dream Park bliver der flere gange undervejs læst aktuelle liveodds op af stadionspeakeren, hvilket også er blevet diskuteret.
Kigger man til Premier League, indføres der i 2026 en regelændring, der forbryder bettingsfirmaer på forsiden af spillertrøjer.
I anledning af Betanos indtog i Brøndby og reaktionerne herpå har Bold lavet en rundspørge hos samtlige Superliga-klubber.
Og man kan roligt sige, at der er blandede holdninger.



AGF
FC Midtjylland
FC København
Silkeborg IF
AaB
Sønderjyske
Brøndby IF
Lyngby Boldklub
FC Nordsjælland
Vejle Boldklub
Randers FC
Viborg FF
3F Superliga