2026-03-01 20:58:36

Brøndby-back om FCK-fiasko: Jeg fryder mig lidt

Oliver Villadsen ville gerne have spillet derby mod FC København, men Brøndby-backen fryder sig en smule over, at FCK missede top-6.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold i Herning
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 22. runde

FT

FCK

1 - 2

RAN

17'
01
Wessel Dammers
Mål
22'
11
Mads Emil Madsen
Mål
90'
12
Mathias Greve
Mål på straffe

Grundspillet er ovre, og FC København har misset top-6 efter et nederlag mod Randers.

Det betyder også, at Brøndby ikke kommer til at spille mod FCK mere i sæsonen, da Oliver Villadsen og co. bookede en billet til det fineste selskab.

Efter Brøndbys nulløsning kunne backen ikke lade være med at smile, da han blev spurgt ind til FCK's fiasko.

- Jeg hørte det godt lige. Det er surt for dem. Vi er i top-6. Det er de ikke, og det er fedt.

- Selvfølgelig vil man gerne spille derby, og nu har jeg kun prøvet det to gange.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Brøndby-back om FCK-fiasko: Jeg fryder mig lidt
Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

- Jeg synes, at det er en helt anden form for kamp end en klassisk Superliga-kamp, så selvfølgelig er det noget specielt, men jeg fryder mig også lidt over det, siger Villadsen

Wass kalder det ærgerligt for dansk fodbold. Det er du ikke helt enig i?

- Som jeg siger, er kampene fede, og der er en elektrisk stemning. Jeg fik også krampe i Parken, fordi jeg kunne mærke, at der var nerver på.

- Så det er selvfølgelig en kamp, som man drømmer om at spille så meget som muligt, men nu er det ikke udfaldet, siger Villadsen.

Skuffet over uafgjort
Brøndby har haft gang i en meget skidt periode, men fik lidt oprejsning mod FCM, der er godt kørende for tiden.

Villadsen var dog efter 0-0-kampen en smule skuffet over, at det ikke blev til mere end et enkelt point.

- Ja, det er jeg. Det var en lige kamp, men jeg synes, at vi havde de største muligheder.

- Vi lignede et hold, der gerne ville kæmpe for hinanden, og vi prøvede virkelig at skabe en god kamp, siger Villadsen.

Brøndby skal først i aktion igen om to uger, da der spilles pokalsemifinaler i næste weekend.

Podcast Cover

Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK

Hattrick | Afsnit 82

FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.

Læs mere
-20:07

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 22. runde

FT

FCK

1 - 2

RAN

17'
01
Wessel Dammers
Mål
22'
11
Mads Emil Madsen
Mål
90'
12
Mathias Greve
Mål på straffe
Annonce

41 kommentarer

Se kommentarer
Annonce