2022-06-06 10:06:54

Efter 14 kampe: Randers sælger Onovo

Randers FC har mandag sagt farvel til Vincent Onovo, som skifter til ungarske Ujpest FC, hvor han i foråret har været udlejet til.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

RAN

3 - 2

VFF

Vincent Onovo vender ikke retur til Kronjylland, da Randers FC har valgt at sælge ham til Ujpest FC i Ungarn, hvor han i foråret har været udlejet til.

Det meddeler Randers på deres hjemmeside.

De er dog ærgerlig over, at det ikke blev til den store succes i 3F Superligaen, fortæller sportsdirektør Søren Pedersen.

- Det er glædeligt, at Vincent har fået masser af spilletid og spilleglæde i den seneste tid, og at vi efterfølgende har kunnet lave en permanent aftale med klubben, som er tæt på en tro kopi af den aftale, vi lavede for et års tid siden, da Vincent kom til Randers. 

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Efter 14 kampe: Randers sælger Onovo
Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

- Det blev desværre ikke til, hvad vi havde håbet på med Vincent i Randers, men sådan er det i fodbold nogle gange, og vi ønsker ham og familien al muligt held og lykke fremover, udtaler sportsdirektør Søren Pedersen.

26-årige Vincent Onovo kom til Randers tilbage i sommer, men det blev altså kun til 14 kampe for kronjyderne.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

RAN

3 - 2

VFF

Annonce

5 kommentarer

Se kommentarer
Annonce