FC Nordsjælland ankom til Aalborg lørdag, men han har søndag måttet sande, at de skal hjem til Farum igen uden kamp.
På grund af frost i banen har dommer Morten Krogh nemlig valgt at aflyse opgøret mellem AaB og FC Nordsjælland søndag eftermiddag.
En helt rigtig beslutning, fortæller FC Nordsjællands cheftræner Jens Fønsskov Olsen, der dog også er træt af situationen.
- Jeg er meget skuffet over, at banen ikke er spilleklar. Nu kører vi hjem igen. Vi kan ikke slå os ned her og vente på, at vi skal spille mod AaB. Vi havde glædet os rigtig meget, og vi havde forberedt os. Så kommer vi og ser det her, og det er selvfølgelig ærgerligt og skuffende.
Forstår du beslutningen?
Artiklen fortsætter efter billedet

- Ja, det gør jeg. Morten (Krogh, red.) har taget den rigtige, hurtige og voksne beslutning, for den her bane kan man ikke spille fodbold på.
Har du prøvet det før?
- Nej, jeg har hørt om lignende sager, men jeg har aldrig selv stået i det.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

AaB
FC Nordsjælland
3F Superliga



































