2025-09-14 17:26:42

Første gang i 833 dage: AGF'er vil gribe chancen

Kevin Yacob fik sin første start for AGF siden 4. juni 2023, da AGF slog Viborg 2-1 søndag. Efterfølgende satte han ord på, hvordan salget af Mads Emil Madsen er en mulighed for ham. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold i Viborg
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 8. runde

FT

VFF

1 - 2

AGF

14'
01
Nicolai Poulsen
Mål
18'
11
Thomas Jørgensen
Mål
26'
12
Kristian Arnstad
Mål på straffe

833 dage. 

Så længe siden var det, at Kevin Yacob sidst startede for AGF i Superligaen. 

Men søndag fik den irakiske midtbanespiller, der har døjet med en alvorlig knæskade, endelig en start for AGF igen, da de slog Viborg 2-1. Efterfølgende mødte han den skrevne presse. 

- Der er selvfølgelig et pres, når det er første gang i 28 måneder, at jeg starter i en kamp for AGF, så selvfølgelig ville jeg ind og gøre det godt, men under pres, synes jeg faktisk selv, at jeg præsterer endnu bedre. 

- Jeg har arbejdet på det her i lang tid. Jeg ville ikke på banen og ikke tage chancen, så jeg havde besluttet mig for at smide det hele på bordet. Det giver mig selvtillid, at jeg har arbejdet så hårdt for det. Og jeg føler, at jeg spillede en fin kamp. 

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Første gang i 833 dage: AGF'er vil gribe chancen
Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

FC København hentede til sidst i transfervinduet Mads Emil Madsen i AGF. Og den afgang mener Kevin Yacob er en mulighed for ham. 

- Salget af Mads Emil åbner selvfølgelig en mulighed. Det så vi i dag, ved at jeg startede, hvilket jeg ikke har gjort endnu. Men vi har en sund konkurrence. Markus (Solbakken, red.) kom også ind i dag og gjorde det godt, og Kristian (Arnstad, red.) kan komme ned og spille, så vi har gode muligheder og variationer til vores spil. 

- Det gør os kun bedre, og det er en lang sæson, så vi får brug for alle. 

Hvad tænkte du, da du hørte, at Mads Emil Madsen var på vej væk? 

- Det er svært, fordi selvfølgelig åbner det en dør for mig. Jeg føler, at det er en god mulighed for mig, og det viser, at klubben tror på mig. Så fik vi Markus Solbakken ind, som giver god mening, fordi vi har brug for midtbanespillere.

- Så jeg så det som en mulighed, og nu skal jeg forsøge at tage den. 

AGF tager i runde 17 imod Mads Emil Madsen og FCK, men den tidligere AGF'er skal ikke forvente at blive skånet på banen. 

- Det bliver sjovt at spille overfor ham. Han er en god ven og en god holdkammerat, og han har været i klubben i al den tid, jeg har været her. 

- Han er en virkelig god fyr, men når vi spiller mod hinanden, så er alt det ude af vinduet, og så handler det om, hvem der vil det mest. Der er ikke noget, der hedder venner, når vi mødes på banen. 

Næste opgave for Kevin Yacob og co. hedder Brøndby, der kommer på besøg i Aarhus søndag. 

Podcast Cover

Superliga-profiler siger farvel

Hattrick | Afsnit 81

Real Madrid kaldte tirsdag aften til et højst usædvanligt pressemøde med Florentino Pérez efter dage med kaos, rygter og massiv uro omkring den spanske storklub.

Læs mere
-19:04

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 8. runde

FT

VFF

1 - 2

AGF

14'
01
Nicolai Poulsen
Mål
18'
11
Thomas Jørgensen
Mål
26'
12
Kristian Arnstad
Mål på straffe
Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce